Naše vinařství

Vinařství Ampelos

Vína jsou vyráběná výhradně z hroznů révy vinné z vlastních selektovaných vinic, které se nacházejí v katastru největší vinařské obce, Znojemské vinařské podoblasti Vrbovec a Chvalovice v registrovaných viničních tratí Nad Sklepy a Dívčí hora. Tyto viniční tratě se nacházejí v nadmořské výšce 220 – 225 metrů s hlinitou půdou na vápenité spraši štěrkopískové terasy Karpatské prohlubně. Ve vinicích je aplikován Goyotův řez na vysoké vedení s redukovanou násadou.

Společnost má vlastní sklepní hospodářství, kde ověřuje výsledky šlechtitelské činnosti a produkuje v něm vysoce jakostní odrůdová vína, která byla mnohokrát oceněna na mezinárodních výstavách a soutěžích. Vína zrají v hlubokém pískovcovém sklepě při teplotě 8 – 10 stupňů Celsia.Ampelos – jinoch ze starořecké mytologie, s jehož jménem je spojen název vinného keře – ampelos. Odtud původ názvu Ampelografie, což je nauka o odrůdách révy vinné. Podle legendy byl Ampelos největším oblíbencem samotného Dionýsa v jeho družině rozpustile se bavících jinochů. Při jedné společné zábavě vylezl Ampelos na strom a při trhání hroznů visících z révových lián spadl a zabil se.

Druhá varianta legendy je, že Ampelos byl zabit bleskem. Která z legend je ta pravá, nevíme. Pravdou však je, že Dionýsos byl smrtí svého nejoblíbenějšího druha tak bezmezně nešťastný a naříkal tak silně, až se nad jeho neštěstím smilovali olympští bohové a umístili duši Ampelose na nebe mezi hvězdy. Nově vzniklá hvězda dostala název Vindemiatrix – Vinohradnice a je ji možno najít v souhvězdí Panny.

Olympští bohové, aby Dionýsovi zachovali Ampelose stále mladého a přítomného, proměnili ho ve vinný keř. Tím, že je každoročně keř révy zmlazován řezem, je stále mladý. V poémě “Dionisiaka” od starořeckého básníka Nonna jsou popisovány příhody Dionýsa a jeho družiny. V této poémě je taktéž zmínka o přeměně Ampelose ve vinný keř. V Itálii bylo nalezeno sousoší Dionýsa a Ampelose, kde se Ampelos proměňuje ve vinný keř. Sousoší je možno zhlédnout v britském muzeu v Londýně.Historie společnosti – AMPELOS, ŠLECHTITELSKÁ STANICE VINAŘSKÁ ZNOJMO, s.r.o., byla zapsána do obchodního rejstříku 5. srpna 1993 a úspěšně navázala na činnosti znojemského šlechtitelského a výzkumného vinařského pracoviště. Je nejstarším šlechtitelským pracovištěm v České republice a jedním z nejstarších na světě.

I v současné době pokračuje AMPELOS ve Vrbovci ve šlechtění. Zabývá se novošlechtěním odrůd révy vinné, které by byly rané a dávaly hrozny s vysokou cukernatostí. Na pozemcích AMPELOSU probíhá udržovací šlechtění 30 odrůd révy vinné. Nachází se zde i republikový genofond révy vinné.

Úzce spolupracujeme s Výzkumným ústavem rostlinné výroby v Praze a předními odborníky ve vinohradnictví a vinařství v zahraničí (VCR Rauschedo Itálie, Steimann Reben GmbH Německo). V roce 2003 byl také ukončen program testování původních moravských odrůd révy vinné. Vysadili jsme prostorový izolát pro ozdravené, viruprosté původní klony téměř všech odrůd révy vinné zapsaných ve Státní odrůdové knize České republiky.

Vinařství Ampelos
Vinařství Ampelos
Previous
Next

Vinařství Bauman

Vinařství je pro naši rodinu osudové a provází ho už po několik generací. Novodobou historii rodinného vinařství Bauman píšeme od roku 2010, kdy jsme navázali nejen na naše historické tradice, ale také na několikaleté zkušenosti s vinařstvím v Rakousku.

Vlastními silami citlivě pečujeme o vinnou révu v systému Integrované produkce na 6 hektarech vinic, kterou následně s otevřenou myslí a pokorou zpracováváme  na milované víno.V celém průběhu výroby přívlastkových vín se snažíme o co největší respekt k přírodě, proto hospodaříme s omezením používání chemických látek při pěstování i zpracování vína.

Vinařství Bauman
Vinařství Bauman
Previous
Next

Vinařství Grmolec

Tradice rodinného vinařství Grmolec na Moravském Slovácku sahá až do roku 1889, kdy první keř révy vinné vysázel František Grmolec a později spolu se synem Janem začal s výrobou révových vín v jednom z nejstarších kamenných sklepů v Hovoranech.

Na tuto tradici postupně navázal Ing. Josef Grmolec, který v roce 1976 a 1986 vysadil nové vinice. V roce 1983 začal budovat nové sklepní hospodářství. V posledních letech se pěstováním révy vinné a výrobě vína věnuje se synem Bronislavem. V roce 2003, 2006, 2011, 2014, 2017 a 2019 vysázeli nové vinice v široké odrůdové skladbě a zaměřují se na výrobu vysoce kvalitních vín vyráběných šetrnou moderní technologií.

Vinařství Grmolec
Vinařství Grmolec
Vinařství Grmolec
Previous
Next

Vinařství Hort

Vinařství VINO HORT představuje vína ve čtyřech řadách se samostanými edicemi etiket. Naše základní víno je Veselé víno s rozvernou kostičkovou etiketou. Další řada je VINO HORT, která se podle etikety dělí na bílá a růžová vína. Speciální řadou je etiketa pro vína VOC Znojmo. Na etiketách se používají pro jednotlivá vína rozmanité pastelové barvy. V tomto jsme jedineční. 

Naši nejvyšší řadu uzavírá etiketa pro CH sur lie, která je opět v kostkované designu se zřetelným symbolem “H”. Dotiskové etikety pro firemní zákazníky najdete pod etiketou VINO HORT limited. Všechna vína která vyrábíme jsou naprosto přírodní bez doslazování cukrem. Díky chladnějšímu klimatu ČR dokážeme produkovat velice příjemná a svěží bílá vína.

Vinařství Hort

Vinařství Kadrnka

Naše rodinné vinařství se nachází ve vinařské obci Březí u Mikulova v blízkosti Pavlovských a Dunajovských vrchů.V současné době obhospodařujeme 11 ha vinic v Mikulovské vinařské podoblasti na úbočí Dunajovských kopců, jednom z nejteplejších míst u nás. V Březí se jedná se o viniční tratě Liščí vrch a Ořechová hora, v Dobrém Poli trať Staré a v Mikulově trať Za Turoldem. Všechny naše vinice jsou v duchu integrované produkce, máme kolem 5.500 keřů na jedem hektar a produkce je
jedna láhev vína z révového keře.

Já se svou rodinnou jsem již čtvrtá generace, která ve vinařství pokračuje. Mým nejdůležitějším profesním krokem bylo, když jsem v roce 2001 nastoupil do vinařství Mikros-vín Mikulov. Poté jsem byl u vzniku vinařství Galant, odkud jsem po dvou letech v roce 2009 odešel do Vinařství Volařík, kde jsem pracoval až do roku 2015.

Nějaký čas jsem strávil i prací v Rakousku, kde se mi líbil hlavně přístup k vinařství a vinicím. Toto všechno mi přineslo cenné zkušenosti a umožnilo pozvednout rodinnou tradici na dnešní úroveň a chceme rozhodně ještě víc.

Vinařství Kadrnka
Vinařství Kadrnka
Previous
Next

Vinařství Mlýnek

Naše vinařství vznikalo postupně a pomalu od roku 2007, kdy jsme poprvé začali vysazovat první vlastní vinice. Nyní hospodaříme na 8,6 ha vinic v naší domovině ve vícero katastrech a to v Dolních Dunajovicích (viniční tratě: Plotny, Dunajovský kopec, Zimní vrch, Mlýnská), Březí (viniční trať: Liščí vrch), Dobré Pole (viniční trať: Staré) dále v Horních Věstonicích (viniční tratě: U Venuše, Za konírnou), Brod nad Dyjí (viniční trať: Lusy).

Vinice jsou obhospodařovány v integrované produkci ve sponu 2,2 m x 0,8 m při čemž se počet keřů na hektar pohybuje okolo 5 600 až 5 800 jedinců. Průměrný hektarový výnos je okolo 6 500 kg/ha a při této sklizni vychází jedna láhev vína na keř.

Snažíme se (díky nízkému výnosu hroznů) co nejvíce tvořit vína typická pro naši Mikulovskou oblast, která určitě patří mezi perlu Moravy a to díky minerálnímu podloží z jurského vápence s jíly. Veškerá produkce hroznů je sbírána ručně.

Hrozny jsou šetrně lisovány při nízkých tlacích s možností studené macerace okolo 2-5 stupnů. Díky tomu jsou vína plnější s typickým projevem minerálního Mikulovska. Roční produkce se pohybuje okolo 60 tisíc lahví přívlastkových vín.

Vinařství Mlýnek
Vinařství Mlýnek
Vinařství Mlýnek
Previous
Next

Vinařství sv.Václav

Kníže Václav zakládal vinice, pěstoval révu, víno sám vyráběl a rád ho pil. Je to patron naší země, náš ochránce a nejvyšší perkmistr vinicJsme malé vinařství z Hustopečí s vlastními vinicemi v obci Kurdějov. Zaměřujeme se na produkci limitovaných šarží vín. Naše vinařská cesta je krásná a slunečná. Taky někdy obtížná, deštivá i mrazivá. Ale hlavně nikdy nekončící. Má jasný cíl. Vyrobit skvělé víno. Takové, kterého se budete chtít znovu napít. Tak běžíme, padáme, sázíme, stříháme, sbíráme, lisujeme, lahvujeme, ochutnáváme. A těšíme se…Dům, který je jako láhev dobrého vína, to nejlepší skrývá uvnitř. V našem sklepě se setkává staré s novým. Historický sklep s moderní architekturou. Původní sklep, který se nachází v typické sklepní uličce Na Hradbách v Hustopečích, jsme zrekonstruovali tak, aby vznikl unikátní a prostorný interiér. Máme zde technologické zázemí pro zpracování hroznů, výrobu a zrání vína, tradiční prezentační sklep, apartmány a prostory pro degustaci našich vín. Snažili jsme se o čistý a osobitý styl vinařství. Chtěli jsme architekturu, která vybízí k degustaci, příjemnému posezení a zamyšlení nad vínem. Místo vhodné pro přátelská setkání a dobrou náladu.

Interiér vinařství doplňují umělecká díla s odkazem ke svatému Václavovi, jehož životní příběh je pro nás inspirací. Rádi Vám zde budeme svatováclavskou legendu vyprávět u sklenky dobrého vína.

Vinařství sv.Václav
Vinařství sv.Václav
Previous
Next

VINAŘSTVÍ ŠPALEK

Vinařství pana Špalka a jeho dvou synů Marka Špalka a Petra Ilgnera jsem jako rodilý Znojmák nemohl ve své nabídce opomenout. Vždyť toto vinařství bylo založené již roku 1990 a je tím pádem nejstarším  rodinným vinařstvím zloženým v novodobé historii moravského vinařství. Vína z dílny těchto vinařů na Vás zapůsobí jako dobře rozečtený román – po prvním doušku budete cítit touhu od tohoto nápoje neodejít a dopít lahvinku až do konce. 

Teprve po té poznáte a pochopíte jak krásná a přitažlivá jsou vína této rodiny, která je pro Vás pěstuje na těch nejkrásnějších viničních tratích v lokalitách jejich rodné obce Nový Šaldorf. Marek i Petr se vinařskému řemeslu učili u svých Rakouských sousedů a je to na rukopise vín náramně vidět. Jejich impozantnost a svůdnost ve Vás zajisté vyvolá lehkou závislost. Závislost objevovat jedno vínko za druhým a poznávat neopakovatelnost jejich charakteru. Špalkovi dnes vše pěstují a vyrábí v bio kvalitě a zároveň jsou jejich vína vhodná i pro vegany.

Kromě tradičních bílých, růžových a červených vín vyrábí i vína speciální jako vína ledová, vína zrající na kvasnicích a v dubových sudech (Sur lie), vína likérová (Šaler) a vína přírodní, vyráběná ze šlapaných hroznů a kvašená divokými kvasinkami (Edelspitz).

Vyhlášeným červeným vínem je rodinné cuvée Gryllus, zrající rok v malých dubových sudech.

Pod značkou Der Ilgner, odkazující na rakouské kořeny jednoho ze spolumajitelů, jsou na trh uváděny Meruňkový nektar a Bezový siru

Vinařství Špalek
Vinařství Špalek
Vinařství Špalek
Previous
Next

Vinařství Tichý

Jsme rodinné vinařství z Dolních Dunajovic, jehož příběh a tradice se odráží již v samotném logu vinařství, a především v lásce a citlivosti ke zpracování vína přenášející se po jednotlivé generace. Od dědy Leoše, jeho syna Leoše až po vnuka Luboše, který se svou ženou sklepmistryní Klárou vybudovali současnou mladou, a přesto na tradici navazující tvář vinařství. Společně se starají o 4 ha vinic s roční produkcí 30 000 lahví. 

Keře vinic se rozprostírají v oblasti unikátní národní přírodní památky Dunajovské kopce na viničních tratích Mikulovské podoblasti Pod Slunným vrchem, Dunajovský kopec a Zimní vrch. Orientace viničních tratí je převážně na jižní stranu, která zaručuje celodenní slunce zahřívající hrozny a přinášející jedinečnou jiskru do pohárku s vínem. Hlavními odrůdami vinařství jsou Ryzlink vlašský, Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, Chardonnay, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Zweigeltrebe

Vinařství Tichý
Vinařství Tichý
Vinařství Tichý
Previous
Next

Vinařství Vitis

Vinařství Vitis bylo založeno v roce 1996. U jeho zrodu stáli zkušení vinaři. Cílem byla a zůstává výroba a distribuce vína z vlastních vinic. Naše vinice se nacházejí ve strážnické oblasti. V letech 1996-1998 bylo vysázeno 13 ha vinic v odrůdové skladbě Ryzlink rýnský, Sauvignon, Rulandské šedé a Chardonnay. Modré odrůdy v našich vinicích zastupuje Frankovka, Rulandské modré a Modrý portugal.

Následovala druhá vlna výsadby (2003 – 2004), kdy jsme rozšířili plochu stávajících odrůd. Osadili jsme vinice na strážnických tratích, zejm. v Horních horách. Novým přírůstkem ve výčtu odrůd bylo Rulandské bílé, Sylvánské zelené a Tramín červený. Modré odrůdy vína jsme obohatili o Zweigeltrebe a Merlot. Celková výměra pro nové odrůdy bylo 17 ha.

K tomuto dni vinice Vinařství Vitis čítají rozlohu 30 ha. Celou dobu zůstáváme věrní původnímu cíli firmy: výrobě a prodeji vína z vlast-ních vinic, přičemž část naší produkce přenecháváme spřízněným vinařům v naší oblasti.
Vinařství Vitis
Vinařství Vitis
Previous
Next

Vinařství Kern

Vinařství KERN

Naše rodinné vinařství navazuje na zdejší vinohradnickou a vinařskou tradici a také na tradici předků, kteří přišli do Březí v šedesátých letech minulého století z velkopavlovické podoblasti. Již dědeček Davida Kerna Josef byl známý z místních výstav, v původním sklepě po dědečkovi pak vzniklo dnešní střední vinařství.

Petr a David Kernovi (otec a syn) věří, že když přistupují k vinařskému dílu s péčí a láskou a dávají do něj celou svou vinařskou duši, projeví se to v hroznech a ve výsledném produktu – víně.

Bez péče, lásky, bez vinařovy duše k vínu a hlavně bez pokory a úcty k přírodě nikdy nemohou být dobrá vína, jejichž jméno budujeme.

Vinařství Kern
Vinařství Kern
Vinarství Kern
Previous
Next